Študijski izlet študentov umetnostne zgodovine na Hrvaško
Študentje umetnostne zgodovine se vsako leto odpravimo na dvodnevne terenske vaje. Študijski izlet je sicer obvezen le za 2. letnike 1. stopnje, a vsako leto se priduži več študentov iz različnih letnikov obeh stopenj, saj je to ena izmed redkih priložnosti, da se študentje medgeneracijsko podružimo. Okolje, ki ni popolnoma formalno pa hkrati nudi možnosti, da se povežemo s profesorji in tako prispevamo k boljši študijski izkušnji.
Letošnje leto smo se odpravili v Zagreb in v nekdanji samostan v Kostanjevici na Krki. V Zagrebu smo se posvetili predvsem historistični in zgodnje moderni arhitekturi; to so stavbe, ki so bile grajene v »dolgem 19. stoletju« (konča se s prvo svetovno vojno«). Študentje smo se v Zagrebu za krajši čas razdelili v dve skupini, kjer so mlajši kolegi odšli v Muzej sodobne umetnosti, starejši kolegi pa so se soočali z vprašanjem provenience in premiki umetniških del iz Strossmayerjeve galerije. Po mestu so stavbe predstavljali drugi letniki, tako da so dobili prve praktične izkušnje z vodenjem ogledov.
Po petkovem ogledu Zagreba in sobotnem dopoldanskem ogledu Meštrovićeve galerije smo se odpravili v nekdanji samostan v Kostanjevici na Krki, kjer so študentje 1. letnika magistrske stopnje predstavili slovenske zgodnje modernistične slikarje: Franceta in Toneta Kralja, Božidarja Jakca, Franceta Goršeta, Jožeta Gorjupa, Zorana Didka in Bogdana Borčiča. Z ogledom galerije Božidar Jakac v nekdanjem samostanu v Kostanjevici na Krki smo zaokrožili naš zgodnjemoderno obarvan študijski izlet.
Terenskih vaj smo se udeležili tudi trije tutorji in sicer Karin Šmid, Miha Ambrožič ter Nejc Lazar.