Zgodovinarji raziskovali slovenske gozdove

V poletnih mesecih smo se študenti zgodovine prvič udeležili projekta INOPLOGOGO, kar je kratica za »Inovacije v obravnavi preteklosti: Lov, gozd in gozdarstvo na Slovenskem in v srednji Evropi do začetka 20. stoletja«.  Projekt je potekal v okviru razpisa »Študentski inovativni projekti za družbeno korist 2016-2018«, krajše ŠIPK. Projekt nam je tekom trajanja prinesel veliko novih znanj, izkušenj, prijateljstev in prijetnih spominov.   

V prvem delu projekta smo se odpravili v avstrijsko Radgono, kjer smo se udeležili 48. mednarodnega kulturnozgodovinskega simpozija Modinci. Tema štiridnevnega simpozija je bil gozd kot življenjski in gospodarski prostor v Panonski nižini. Na simpoziju so nam strokovnjaki iz zgodovine, geografije in gozdarstva predstavili podatke o gozdu na širšem področju, zgodovino izrabe gozda, spremembe v gozdni površini v zadnjih stoletjih, posamezne inštitucije in ljudi, ki so bili povezani z lovom in gozdarstvom ter o lovu skozi zgodovino. Na ekskurziji v gozdovih na obrobju Mure smo spoznali uničujoči vpliv invazivnih vrst na naravo, kot del simpozija pa so nas organizatorji peljali tudi v vinsko klet in kulturni dom štajerskih Slovencev v Potrni. V večernih urah smo se redno družili ob kozarcu ali dveh, kar je zaokrožilo celoten simpozij.

V drugem delu projekta smo se posvetili manjšim izobraževanjem, ekskurziji in pisanju krajših člankov. Tukaj je zagotovo potrebno najprej izpostaviti ekskurzijo, saj je ta zagotovo bolj zanimivi del drugega sklopa projekta. Na celodnevni ekskurziji smo obiskali grad Bistra pri Vrhniki, kjer deluje Tehnični muzej Slovenije. Tam smo si ogledali zbirke žagarstva, lesarstva, gozdarstva in lovstva. Ostale zbirke, vsekakor vredne ogleda (Titovi avti!), smo zaradi pomanjkanja časa na žalost zgolj prehodili. Po obisku tehničnega muzeja smo se odpravili še na grad Snežnik. Ta je bil pred drugo svetovno vojno lovska rezidenca družine Schönburg-Waldenburg, po vojni pa ga je nova oblast ohranila v prvotnem stanju, zato mislim, da bi si ga moral ogledati vsak, ki ima rad zgodovino ali zgolj izredno lepe reči. Nekaj dni po ekskurziji smo odšli na daljši pohod po mariborskem mestnem parku in naravoslovni učni poti. Tam smo podrobneje spoznali rastline, živali in glive v gozdu, sistem upravljanja z gozdom v Sloveniji in izrabo posameznih gozdnih rastlin v preteklosti. V zvezi s članki pa je tako, da si je vsak študent izbral specifično temo, ali mu je bila določena in na to temo naredil manjšo raziskavo. Ob naštetih aktivnostih smo se večkrat srečali, srečanja pa so bila hkrati sestanki glede dela, pregledovanje literature, krajša predavanja ter predvsem družabni dogodki.

Na splošno je bil projekt super doživetje, ki nam je dal nova znanja in nova poznanstva, predvsem pa je bil dopolnilo delu na fakulteti. Zato podobne projekte priporočam vsem, če le imate priložnost (po možnosti večkrat!).