Ali v trgovini res izberemo ekološko pridelano sadje in zelenjavo iz Slovenije?
Kmetovanje po ekoloških načelih je način trajnostnega kmetijstva z najmanjšimi negativnimi vplivi na okolje in trajnostnim gospodarjenjem z neobnovljivimi naravnimi viri. Zagotavlja visoko kakovostno in varno hrano z bogato prehransko vrednostjo in visoko vsebnostjo vitaminov, mineralov in antioksidantov. Za ekološko pridelane surovine je v svetovnem in evropskem prostoru vse večje zanimanje, saj potrošniki poleg najvišje kakovosti, zaznajo tudi izvrsten okus ekoloških živil.
V Sloveniji zaužijemo 35 % manj sadja in zelenjave kot priporoča Svetovna zdravstvena organizacija, ki priporoča uživanje 400 g sadja in zelenjave dnevno za vzdrževanje splošnega zdravja. Pri vsakodnevnem uživanju sadja in zelenjave je potrebno nameniti pozornost načinu pridelave sadja in zelenjave ter njegov izvor. Jasno je, da strupeni pesticidi našemu zdravju na dolgi rok zelo škodujejo, zato se lahko z izbiro hrane, ki je pridelana ekološko, izognemo negativnim vplivom pesticidov. V Slovenijo letno uvozimo za 1,9 milijarde evrov hrane. Uvožena hrana je prepotovala na stotine kilometrov, da je dosegla mesto na polici v naši trgovini, zato bodimo pozorni na poreklo in raje izberimo lokalno pridelano sadje in zelenjavo.
Zagotovo ste se med nakupovanjem sadja in zelenjave že velikokrat vprašali: kupiti tisto, ki se ponaša z napisom ekološko (EKO/BIO), ali tisto, ki je pridelano konvencionalno? Na odločitev kateri izdelek izbrati, največkrat vpliva cena. Ekološko sadje in zelenjava sta na prvi pogled dražja od tistega, ki je pridelano na konvencionalni način, vendar za ceno ekološkega proizvoda, stoji pravično plačilo do vseh, ki so vpleteni v verigo izdelka, da je prišel na polico v trgovini. Ekološka hrana ni tista ki je draga, le hrana, ki je pridelana na konvencionalni način je tista, ki je z leti postala tako zelo poceni, da se porajajo vprašanja, kaj se je zgodilo s kakovostjo pridelave.
Količina ekoloških pridelkov je v trgovinah še vedno zanemarljiva, čeprav se stanje iz leta v leto izboljšuje. V trgovinah smo preverili porekla ekoloških izdelkov. Večina ekološke zelenjave je uvožena iz Italije, Španije, Nizozemske in Egipta. V Sloveniji je bil pridelan le ekološki paradižnik. V primerjavi s količino konvencionalnega sadja, ki je na izbiro kupcem v trgovini, je ekološko pridelanega občutno manj. V ekološkem kotičku se najdejo v Sloveniji pridelana le jabolka in borovnice.
V trgovinah so ekološki kotički označeni z velikimi napisi, ki kupca privabljajo že od daleč in ga nagovarjajo k nakupu ekoloških izdelkov.
Lokalno in ekološko pridelano sadje in zelenjava je najboljša izbira kakovostne hrane, ki med slovenskimi kupci doživlja velik ugled. Lokalni pridelki so najbolj sveži, saj so potrgani ob pravi zrelosti in jih do potrošnikov loči le nekaj kilometrov. Zaradi majhne izbire slovensko pridelanega ekološkega sadja in zelenjave v trgovinah, so vse pogosteje priljubljene tudi ekološke tržnice povsod po Sloveniji.
V Sloveniji dnevno zaužijemo premalo sadja in zelenjave. Pojejmo jabolko več. Pri izbiri sadja in zelenjave se ne ozirajmo vedno na najnižjo ceno, pomislimo raje, kako z izbiro ekološko pridelane hrane pozitivno vplivamo na naše zdravje. Če ekološko pridelanega sadja in zelenjave ne najdemo v trgovini, se pa odpravimo na lokalno tržnico, ker nas lokalni pridelovalci pričakujejo s svojimi pridelki.