Poslovni običaji v Egiptu

Si že obiskal/a Egipt? Poznaš njihovo kulturo, navade in običaje? Veš kako pri njih potekajo poslovna srečanja? Bi se znal/a primerno obleči za poslovno druženje in izbrati primerno poslovno darilo?

Življenje v Egiptu oziroma v arabskem svetu nasploh se ogromno razlikuje od sveta v katerem živimo. Pričakujemo lahko, da se bodo kultura, navade in običaji ljudi ogromno razlikovali v primerjavi z našimi. V nadaljevanju so predstavljene osnovne značilnosti njihovega poslovanja, pozdravljanja, izbire poslovne obleke in izročanja poslovnih daril.

Prvi stik

Pred rokovanjem se Egipčani običajno pozdravijo s frazo »Salam alejkum« ali po slovensko »Mir z vami«. Stisk roke se ponavadi zgodi moški z moškim in ženska z žensko, v kolikor pa se srečata moški in ženska, pa mora moški počakati žensko, da mu ta prva ponudi roko. Ponujene roke ne smemo zavrniti, saj predstavlja znak prijateljstva. Pri pozdravljanju je zelo pomembno, da sogovornika neprestano gledamo v oči. Pomembna je tudi neverbalna komunikacija, saj lahko s pomočjo kretenj, govorice telesa in mimike obraza nakažemo, kaj želimo povedati oziroma razberemo, kaj si misli naš sogovornik.

Poslovanje temelji na osebnem stiku, zato je izrednega pomena, da pogovor ne začnemo navezovati takoj na posel. Ženske sestanke začnejo s pogovorom o vsakdanjih rečeh, moški pa pogovor začnejo s temo glede svojih otrok. Egipčanom so osebna poznanstva pomembnejša od poslovnih partnerstev, zato poslovna srečanja velikokrat prekinejo s telefonskim klicem, obiskom prijateljev, družine, ipd.

Sestanki

Poslovna srečanja moramo organizirati nekaj tednov prej. Pred svojim prihodom moramo sestanek ponovno potrditi, saj se stvari v Egiptu hitro spreminjajo. Sestanki trajajo od štiri do celo sedem ur, saj se Egipčani ne zmenijo za naše želje, zato potrebujemo kar nekaj časa, da dosežemo svoje. Nekaterim so sejne sobe preveč nevtralne, zato posle sklepajo raje v restavracijah ali kavarnah. Točni so takrat, ko jih projekt zanima oziroma jim sestanek veliko pomeni. Vizitke se izročajo z desno roko, saj leva roka velja za nečisto. Natisnjenne morajo biti tako v angleškem kot v arabskem jeziku.

Delovni čas

Delovni čas v Egiptu je zelo prilagodljiv. Delovni dnevi so od nedelje do četrtka, med osmo ter šestnajsto uro, v popoldanskih izmenah delajo le, če vedo, da se jim bo delo obrestovalo. Egipčani ob petkih ne poslujejo, saj je takrat muslimanski sveti dan – Ramadan.

Poslovna darila

Egipčani poslovnih daril ne pričakujejo. Predstavljajo del vljudnosti, ki je pri Egipčanih zelo poudarjena. Pri sprejemanju in dajanju daril moramo biti previdni, da jih vedno izročimo in sprejmemo z desno roko. Prav tako jih ne smemo takoj odpreti. Poslovna darila naj bodo simbolična, kot na primer slaščice, čokolada, manjše elektronske naprave in spominki, ki so značilni za državo od kjer prihajamo. Zelo primerno darilo je kompas, saj jim lahko pomaga poiskati njihovo sveto mesto, Meko. Izogibati se moramo stvarem, ki so za muslimane prepovedane (alkohol, svinjina). Nepriporočljivo darilo je tudi cvetje, saj je po njihovem primerno za pogrebe in poroke.

Oblačila

Obleči se moramo skromno in kulturi primerno. Zakriti moramo večino telesa. Tujim poslovnežem je odsvetovano nošenje tradicionalnega egipčanskega oblačila, saj bi to lahko pomenilo veliko žalitev. Ženskam se priporoča nošenje srajc in bluz z dolgimi rokavi ter krilo vsaj nad koleni. Hlače in hlačni kostimi niso zaželeni. Priporočljivo je nošenje ovratnih rut, še posebej pri obisku mošej. Če moški nepremično strmijo v žensko, pomeni, da ženska ni oblečena dovolj. Za moške se priporoča poslovna obleka oziroma suknjič in kravata. Gumbi na obleki morajo biti zapeti do konca. Priporočljiva je tudi majica z dolgimi rokavi in hlače. Nakit okoli vratu ni priporočljiv, saj ga islam prepoveduje.

Preučevanje in poznavanje tujih kultur, razumevanje njihovih navad, ritualov in poslovnih običajev nam pomaga pri medkulturnem poslovanju. Pomembno je, da se zavedamo pomena poznavanja tuje kulture že pred vstopom na tuji trg, saj lahko le tako pravilno razumemo želje partnerjev in sklenemo dober posel. Pred samim poslovanjem moramo torej pridobiti čim več informacij o sami deželi, njihovih normah, navadah, običajih, kulturi in pravilih.